• مناطق ویژه گردشگری

  سرو بیزه

      کهنسال‌ترین موجود زنده شهرستان داورزن سرو بیزه است که به فاصله 500متری شرق روستادر بین باغات روستا قرار گرفته است. از شهرستان داورزن حدوداً 25کیلومتر فاصله دارد راه دسترسی به محل آسفالت است. اطراف درخت از چهار جهت به باغات بیزه متصل است این درخت در مرکز یک سکئی سنگی قرار دارد  که طول آن در جهت شمال و عرض آن در جهت جنوب به ابعاد 5*5متر است. قطر تنه درخت 130سانتیمتر و ارتفاع آن 40متر است که به دلیل قرارگیری در کوهپایه‌های محل از شهر داورزن و روستای مزینان که در فاصله 23کیلومتری ست قابل رویت است داستان کاشتن سرو فریومد و ترشیز توسط زردشت پیامبر که در تاریخ بیهق آمده از جمله سوابق پژوهشی اثر است.  کویر:

      کویر مزینان در 20کیلومتری جنوب شرق روستایی به همین نام قرار دارد. کویر مزینان از پتانسیل بالایی برای گردشگری برخوردار است. کویری با دیدنی‌های بسیار و شب‌های خیال‌انگیز که متاسفانه علی رغم پتانسیل بالایی که برای جذب گردشگر دارد گم نام مانده است.
  آبشارهای بفره

      دره بفره در استان خراسان رضوی واقع است. بفره در فاصله 35کیلومتری شهرستان داورزن به سمت سبزوار قرار دارد. برای دسترسی به منطقه فوق العاده زیبای بفره در ابتدا باید به روستای ساروق سفر کرد و از آنجاست که برای رسیدن به طبیعت بکر منطقه بفره حدود 2 الی 3ساعت پیاده‌روی و کوهنوردی به سمت غرب روی دامنه‌های کوه‌های شهرستان داورزن داشته باشید. زیباترین و جالب‌ترین جایی که در بفره خودنمایی می کند آبشارهای بلند و کوتاه آن است که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. مسیر به آبشاری بلند حدود 15متر ختم می شود. البته که این پایان راه نیست بلکه شروعی برای کوهنوردان حرفه ایست که می توانند بوسیله ابزار صعود و فرود بقیه مسیر را طی کنند و از دیدن 40آبشار بفره لذت ببرند. از این تعداد آبشار، 26آبشار فنی است که قبلا گشایش شده و دارای کارگاه آماده است و نیازمند ابزارالات کوهنوردی است. بلندترین آبشار این منطقه ارتفاعی در حدود 97متر دارد و بلندترین فرود در این منطقه 45متر است.  کوهسارهای آبرود

       کوه زر(گر) داورزن به ارتفاع ۲۹۲۴متر، بلندترین ارتفاع در سطح شهرستان می باشد. این کوه در شمال شهرستان و در شمال شرقی روستای آبرود قرار دارد. در دامنه‌های شمالی و پشت به آفتاب این کوهستان امکان انجام ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و برف نوردی وجود دارد. کوه زر مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی در سطح کشور می باشد و هر سال چندین هیئت کوهنوردی جهت صعود به این کوه عازم روستای آبرود می شوند. مسیر دسترسی به این کوه از طریق روستای آبرود و بیزه و از طریق یک جاده خاکی به فاصله ۱۵کیلومتری از جاده اصلی امکان‌پذیر است. وجود چشمه های متعدد و آبشارهای زیبا در مسیر قله قابلیت‌های طبیعی مناسبی را برای توسعه فعالیت‌های اکوتوریستی در آن فراهم ساخته است. بر روی دامنه‌های شمالی کوه زر به دلیل وضعیت خاص توپوگرافی و جهت قرارگیری تا اواسط خرداد ماه برف مشاهده می شود که قابلیت‌های مورد نیاز در اکوتوریسم زمستانی مانند اسکی را فراهم می سازد. رودخانه داورزن که در حقیقت بسان زاینده رودی برای داورزن می باشد از این قله مرتفع و معروف سرچشمه می گیرد.  طبیعت و دره شملق

        یکی از مناطق زیبای گردشگری در غرب خراسان رضوی منطقه سیاحتی و زیارتی شملق می باشد که پر ارتفاع‌ترین کوه غرب خراسان رضوی با نام کوه نظرگاه در این منطقه واقع شده است. قله نظرگاه با ارتفاع نزدیک به ۳هزار متر در دامنه خود پذیرای بقعه امام‌زاده‌ای غریب از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است. و به همین دلیل منطقه شملق علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، در نظر مردم محلی از ارزش معنوی و مذهبی خاصی برخوردار است. این کوه در رشته کوه جغتای [در جنوب شهرستان جغتای و شمال شهرستان داورزن] قرار دارد که به کوه شملق معروف است و سالانه ۱۲۰۰۰زائر برای زیارت امام‌زاده سلطان سید قریش به این ارتفاعات عزیمت می کنند. متداول ترین راه دسترسی به این کوه از روستای ساروق و از کنار کوه مخروطی شکل و زیبای یاغی معروف به راه خاکستری می گذرد.  طبیعت روستای صد خرو

       روستای صدخرو در 55کیلومتری غرب سبزوار در مسیر راه شوسه شاهرود-سبزوار واقع شده است. این روستای از طرف شمال به کوه‌های صدخرو (ادامه رشته کوه‌های البرز) و از جنوب به روستای چشام و چوبین و از شرق به روستای مهر وازغرب به شهر داورزن محدود است. روستای صدخرو به شکل مربع مستطیل می باشد و طول آن 19کیلومتر و عرض آن 9کیلومتر و مساحت کل آن 171کیلومترمربع است.

   


   

  ستون سنگی یکی از عجایب طبیعی  روستای صد خرو

       در کوه‌های مجاور صدخرو و رودخانه آبجوش و در امتداد سمت شرقی کلاته مهدیان فر ستون سنگی طبیعی برپایه خاکی شکل گرفته است. در واقع این ستون سنگی یکی از عجایب و دیدنی می باشد دقیقاً مشخص نیست این ستون سنگی از چه زمانی و چگونه بوجودآمده است. تنها چیزی که می توان گفت این است که تنها دست طبیعت قادر به ساختن چنین چیز عجیب و دیدنی است.   


  منطقه شکار ممنوع ریوند

       این محدوده با وسعت 16900هکتار در 200متری روستای ریوند شهرستان سبزوار واقع است. چهره طبیعی این منطقه بصورت دشت و کوهستانی، و دارای آب و هوای خشک می باشد. گونه‌های گیاهی منطقه شامل تاق، بنه، درمنه، گون، گز، بادام کوهی، اسکنبیل، اتریپلکس، قیچ و... و حیات وحش آن شامل قوچ، میش، کل، بز، آهو و انواع پرندگان است. بازدید از این اثر از ساعت 8صبح لغایت 7بعدازظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8بعدازظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است.


  رودخانه ریوند

       به فاصله 15کیلومتری شمال روستای ریوند قرار دارد. بازدید از این اثر از ساعت 8صبح لغایت 7بعدازظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8بعدازظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است.
   


  رودخانه مهر

        به فاصله 15کیلومتری شمال روستای  مهر قرار دارد و بازدید از این اثر از ساعت 8صبح لغایت 7بعدازظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8بعدازظهر در ایام تابستان برای عموم ازاد است. محل تلاقی رودخانه شور جاجرم و سبزوار و داورزن به فاصله 20کیلومتری غرب شهر داورزن است


  چنار روستا مهر

   یکی از درختان کهنسال شهرستان داورزن است که در مرکز روستا جنب مسجد قرار دارد قدمت آن حدودا 150سال است.
   


  چهار چنار  شهر داورزن

  این چهار چنار در محله قدیمی شهر داورزن قرار دارد و حدودا 200سال قدمت دارد.
   


  چنار روستای نوده داورزن

  این چنار حدودا 150سال قدمت دارد و در مرکز روستا جنب مسجد و استخر اب قرار دارد و در شمال شهر داورزن است و از شهرستان داورزن حدودا 5کیلومتر فاصله دارد.
   

  آبشار آتشکده آذر برزین مهر ریوند داورزن

       به فاصله حدودا ۱۰۰۰متری شمال غرب آتشکده در مسیر رودخانه به طرف شملق دو آبشار دائمی وجود دارد که حدوداً ۴متر ارتفاع ان است و حوضچه‌ای سنگی از فرسایش سنگ در اثر آبریز بوجود آمده است. این حوضچه حدوداً ۵/۱متر عمق دارد .برای آب تنی مخصوصاً در تابستان آب خنکی‌ست اگر رفتید لطفاً نظافت را رعایت نمائید و به طبیعت احترام بگذارید.
  بازدید از این اثر از ساعت 8صبح لغایت 7بعدازظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8بعدازظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است.  آبشار سارق

      حدودا به فاصله ۲کیلومتری شمال روستای سارق در مسیر راه شملق مجاور کوه خاکستری رفیع‌ترین ابشار شهرستان سبزوار قبل از آخرین تقسیمات کشوری قرار دارد. این ابشار حدودا ۵۰متر ارتفاع دارد و فضای مناسبی برای اتراق. این ابشار از نوع فصلی‌ست و در ماه‌های بارندگی تا اردیبهشت ماه جاری است.
   

  آبشار کوه پلنگ

       این آبشار به فاصله حدودا ۳کیلومتری شمال غرب شملق است که رودخانه بفره از آن سرچشمه می گیرد. در محل موسوم به کوه پلنگ آس دارای چند حوضچه است و در نوع خود بی نظیر است.


  جنگل: 

  جنگل های تاغ و گز دست   

شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق