• مناطق ویژه گردشگری

  سرو بیزه

        کهنسال ترین موجود زنده شهرستان داورزن سرو بیزه است که به فاصله 500 متری شرق روستادر بین باغات روستا قرار گرفته است. از شهرستان داورزن حدوداً 25 کیلومتر فاصله دارد راه دسترسی به محل آسفالت است. اطراف درخت از چهار جهت به باغات بیزه متصل است این درخت در مرکز یک سکئی سنگی قرار دارد  که طول آن در جهت شمال و عرض آن در جهت جنوب به ابعاد 5 در 5 متر است. قطر تنه درخت 130 سانتی متر و ارتفاع آن 40 متر است که به دلیل قرار گیری در کوهپایه های محل از شهر داورزن و روستای مزینان که در فاصله 23 کیلومتری ست قابل رویت است داستان کاشتن سرو فریومد و ترشیز توسط زردشت پیامبر که در تاریخ بیهق آمده از جمله سوابق پژوهشی اثر است.


  کویر:

       کویر مزینان در 20 کیلومتری جنوب شرق روستایی به همین نام قرار دارد. کویر مزینان از پتانسیل بالایی برای گردشگری برخوردار است. کویری با دیدنی های بسیار و شب های خیال انگیز که متاسفانه علی رغم پتانسیل بالایی که برای جذب گردشگر دارد گم نام مانده است.
  آبشارهای بفره

        دره بفره در استان خراسان رضوی واقع است. بفره در فاصله 35 کیلومتری شهرستان داورزن به سمت سبزوار قرار دارد. برای دسترسی به منطقه فوق العاده زیبای بفره در ابتدا باید به روستای ساروق سفر کرد و از آنجاست که برای رسیدن به طبیعت بکر منطقه بفره حدود 2 الی 3 ساعت پیاده روی و کوهنوردی به سمت غرب روی دامنه های کوه های شهرستان داورزن داشته باشید. زیباترین و جالب ترین جایی که در بفره خودنمایی می کند آبشارهای بلند و کوتاه آن است که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. مسیر به آبشاری بلند حدود 15متر ختم می شود. البته که این پایان راه نیست بلکه شروعی برای کوهنوردان حرفه ایست که می توانند بوسیله ابزار صعود و فرود بقیه مسیر را طی کنند و از دیدن 40 آبشار بفره لذت ببرند. از این تعداد آبشار، 26 آبشار فنی است که قبلا گشایش شده و دارای کارگاه آماده است و نیازمند ابزارالات کوهنوردی است. بلندترین آبشار این منطقه ارتفاعی در حدود 97 متر دارد و بلندترین فرود در این منطقه 45 متر است.

  کوهسارهای آبرود

       کوه زر(گر) داورزن به ارتفاع ۲۹۲۴ متر، بلندترین ارتفاع در سطح شهرستان می باشد. این کوه در شمال شهرستان و در شمال شرقی روستای آبرود قرار دارد. در دامنه های شمالی و پشت به آفتاب این کوهستان امکان انجام ورزش های زمستانی از جمله اسکی و برف نوردی وجود دارد. کوه زر مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی در سطح کشور می باشد و هر سال چندین هیئت کوهنوردی جهت صعود به این کوه عازم روستای آبرود می شوند. مسیر دسترسی به این کوه از طریق روستای آبرود و بیزه و از طریق یک جاده خاکی به فاصله ۱۵ کیلومتری از جاده اصلی امکان پذیر است. وجود چشمه های متعدد و آبشارهای زیبا در مسیر قله قابلیت های طبیعی مناسبی را برای توسعه فعالیت های اکوتوریستی در آن فراهم ساخته است. بر روی دامنه های شمالی کوه زر به دلیل وضعیت خاص توپوگرافی و جهت قرارگیری تا اواسط خرداد ماه برف مشاهده می شود که قابلیت های مورد نیاز در اکوتوریسم زمستانی مانند اسکی را فراهم می سازد. رودخانه داورزن که در حقیقت بسان زاینده رودی برای داورزن می باشد از این قله مرتفع و معروف سرچشمه می گیرد.


  طبیعت و دره  شملق

        یکی از مناطق زیبای گردشگری در غرب خراسان رضوی منطقه سیاحتی و زیارتی شملق می باشد که پر ارتفاع ترین کوه غرب خراسان رضوی با نام کوه نظرگاه در این منطقه واقع شده است. قله نظرگاه با ارتفاع نزدیک به ۳ هزار متر در دامنه خود پذیرای بقعه امام زاده ای غریب از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است. و به همین دلیل منطقه شملق علاوه بر زیبایی های طبیعی، در نظر مردم محلی از ارزش معنوی و مذهبی خاصی برخوردار است. این کوه در رشته کوه جغتای [در جنوب شهرستان جغتای و شمال شهرستان داورزن] قرار دارد که به کوه شملق معروف است و سالانه ۱۲۰۰۰ زائر برای زیارت امامزاده سلطان سید قریش به این ارتفاعات عزیمت می کنند. متداول ترین راه دسترسی به این کوه از روستای ساروق و از کنار کوه مخروطی شکل و زیبای یاغی معروف به راه خاکستری می گذرد.


  طبیعت روستای صد خرو
        روستای صدخرو در 55 کیلومتری غرب سبزوار در مسیر راه شوسه شاهرود- سبزوار واقع شده است. این روستای از طرف شمال به کوه های صدخرو (ادامه رشته کوه های البرز) و از جنوب به روستای چشام و چوبین و از شرق به روستای مهر وازغرب به شهر داورزن محدود است. روستای صدخرو به شکل مربع مستطیل می باشد و طول آن 19 کیلومتر و عرض آن 9 کیلومتر و مساحت کل آن 171 کیلومتر مربع است.   

  ستون سنگی یکی از عجایب طبیعی  روستای صد خرو

        در کوه های مجاور صدخرو و رودخانه آبجوش و در امتداد سمت شرقی کلاته مهدیان فر ستون سنگی طبیعی برپایه خاکی شکل گرفته است. در واقع این ستون سنگی یکی از عجایب و دیدنی می باشد دقیقاً مشخص نیست این ستون سنگی از چه زمانی و چگونه بوجودآمده است. تنها چیزی که می توان گفت این است که تنها دست طبیعت قادر به ساختن چنین چیز عجیب و دیدنی است.  منطقه شکار ممنوع ریوند

        این محدوده با وسعت 16900 هکتار در 200 متری روستای ریوند شهرستان سبزوار واقع است. چهره طبیعی این منطقه بصورت دشت و کوهستانی، و دارای آب و هوای خشک می باشد. گونه های گیاهی منطقه شامل تاق، بنه، درمنه، گون، گز، بادام کوهی، اسکنبیل، اتریپلکس، قیچ و... و حیات وحش آن شامل قوچ، میش، کل، بز، آهو و انواع پرندگان است. بازدید از این اثر از ساعت 8 صبح لغایت 7 بعداز ظهر در ایام زمستان و 7 صبح لغایت 8 بعد از ظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است.
   

  رودخانه ریوند

        به فاصله 15 کیلومتری شمال روستای ریوند قرار دارد. بازدید از این اثر از ساعت 8 صبح لغایت 7 بعداز ظهر در ایام زمستان و 7 صبح لغایت 8 بعد از ظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است.
   

  رودخانه  مهر

        به فاصله 15 کیلومتری شمال روستای  مهر قرار دارد و بازدید از این اثر از ساعت 8 صبح لغایت 7 بعداز ظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8 بعد از ظهر در ایام تابستان برای عموم ازاد است. محل تلاقی رودخانه شور جاجرم و سبزوار و داورزن به فاصله 20 کیلومتری غرب شهر داورزن است
   

  چنار روستا مهر

   یکی از درختان کهنسال شهرستان داورزن است که در مرکز روستا جنب مسجد قرار دارد قدمت آن حدودا 150 سال است.
   

  چهار چنار  شهر داورزن

  این چهار چنار درمحله قدیمی شهر داورزن قرار دارد و حدودا 200 سال قدمت دارد.
   

  چنار روستای نوده داورزن

  این چنار حدودا 150 سال قدمت دارد و در مرکز روستا جنب مسجد و استخر اب قرار دارد و در شمال  شهر داورزن است و از شهرستان داورزن حدودا 5 کیلومتر فاصله دارد.
   

  آبشار آتشکده آذر برزین مهر ریوند داورزن

        به فاصله حدودا ۱۰۰۰ متری شمال غرب آتشکده در مسیر رودخانه به طرف شملق دو آبشار دائمی وجود دارد که حدوداً ۴ متر ارتفاع ان است و حوضچه ای سنگی از فرسایش سنگ در اثر آبریز بوجود آمده است این حوضچه حدوداً ۵/۱ متر عمق دارد .برای آب تنی مخصوصاً در تابستان آب خنکی ست اگر رفتید لطفاً نظافت را رعایت نمائید و به طبعت احترام بگذارید. بازدید از این اثر از ساعت 8 صبح لغایت 7 بعداز ظهر در ایام زمستان و 7صبح لغایت 8 بعد از ظهر در ایام تابستان برای عموم آزاد است .

  آبشار سارق

        حدودا به فاصله ۲ کیلومتری شمال روستای سارق در مسیر راه شملق مجاور کوه خاکستری رفیع ترین ابشار شهرستان سبزوار قبل از آخرین تقسیمات کشوری قرار دارد این ابشار حدودا ۵۰ متر ارتفاع دارد و فضای مناسبی برای اتراق. این ابشار از نوع فصلی ست ودر ماههای بارندگی  تا اردیبهشت ماه جاری ست.
   

  آبشار کوه پلنگ

        این آبشار به فاصله حدودا ۳ کیلومتری شمال غرب شملق است که رودخانه بفره از آن سرچشمه می گیرد در محل موسوم به کوه پلنگ آس دارای چند حوضچه است و در نوع خود بی نظیر است.

  جنگل: 
  جنگل های تاغ و گز دست

   
شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق